Sikeres volt a tizenegyezredik hazai szervátültetés

Sikeres volt a tizenegyezredik hazai szervátültetés

Egy akut májelégtelenségben szenvedő betegen végezték el a tizenegyezredik hazai szervátültetést. A műtétet a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikáján hajtották végre június 17-én. Az Eurotransplant közvetítésével hazai donorból származó szervet egy kiemelt sürgősséggel májra várakozó betegbe ültették be, akinek jó az állapota - írja a semmelweis.hu.


Összesen gyakran több mint száz dolgozó összehangolt munkájára van szükség, ahhoz, hogy egy szervet át lehessen ültetni. Ebben az összes érintett, a donorkórház, az Országos Vérellátó Szolgálatnál működő koordinációs központ, a szállításban részt vevők, valamint a beültetést végzők is benne vannak – mondta Dr. Piros László, a Transzplantációs és Sebészeti Klinika igazgatóhelyettese.

Nagyon hálás vagyok mindenkinek a klinikán, aki a műtétemen dolgozott és segít a felépülésemben

– mondta a tizenegyezredik transzplantált, Mahr Klaudia. Hozzátette, párja a klinikán kérte meg a kezét és úgy érzi, újjászületett, második esélyt kapott, amelyet úgy igyekszik kihasználni, hogy csak a pozitív dolgokra akar koncentrálni.

Fotó: Kovács Attila - Semmelweis Egyetem

A Semmelweis Egyetemen valamennyi transzplantációs program elérhető. Július 14-ig az egyetemen összesen 5040 vese-, 1100 máj-, 600 szív- és 71 hasnyálmirigy transzplantáció történt. A Semmelweis Egyetemen az összes magyarországi szervátültetés 63 százalékát hajtották végre az elmúlt 47 évben.

Országos szinten az első 11 000 magyarországi szervátültetés között 8976 veseátültetés, 1098 májátültetés, 658 szívátültetés, 181 hasnyálmirigy átültetés (vesével kombináltan vagy szigetsejtesen) és 87 tüdőátültetés történt.

Az első vesetranszplantációt 1962-ben Szegeden Németh András docens végezte. Az első vesetranszplantációs program 1973-ban indult a Semmelweis Egyetemen dr. Perner Ferenc professzor vezetésével. Az első szívátültetést 1992-ben végezte Szabó Zoltán professzor a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán. 1994-ben megnyílt Budapesten a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikája és a következő évben (1995) megindult az azóta is sikeresen működő májtranszplantációs program.


Borítókép: Kovács Attila - Semmelweis Egyetem
Szerző: Beck András - Semmelweis Egyetem

Első hazai bariátriai kongresszus

Az első hazai, bariátriai rendezvénnyel a szervezők egy olyan folyamatot kívánnak elindítani, mely a bariátriai sebészet bemutatkozásától a nemzeti protokollok megfogalmazásáig átívelően segíti ennek a külön szakterületnek a szélesebb elfogadtatását.

A bariátriai ellátás lehetőségei a Több mint TestŐr című műsorban

Tekintse meg az ügyvezetőnkkel készült riportot a TV2 Több mint TestŐr című műsorában, ahol a bariátriai műtéti eljárásokról, és a kórházi tartózkodásról beszél a Semmelweis klinikán.

Top
Ez a weboldal sütiket használ.
Az európai uniós jogszabályok értelmében kérem, engedélyezze a sütik használatát, vagy módosítsa adatvédelmi beállításait!
OKTovább olvasom